Posted on

A hőmérséklettel együtt a villanyszámla is hajlamos növekedni, ha az ember légkondicionálókkal próbálja lehűteni otthonát. Sokan csak nyáron választják ezt a megoldást, ami plusz költségeket jelent az év legmelegebb időszakában. Még ha a klíma árak kedvezők is, nem szabad megfeledkeznünk a hosszútávú kiadásokról sem.

Természetesen a légkondicionáló berendezések nagyszerű védelmet biztosítanak a nyári forróság ellen, megfontolt használatukkal pedig egyáltalán nem kell tartanunk a magas hűtési költségektől. Az alábbiakban ehhez kínálunk néhány hasznos tanácsot!

Használjunk ventilátorokat

A mennyezeti ventilátorok rengeteget segíthetnek a nyári hőségben. Habár önmagukban nem képesek lehűteni a szobát, kiválóan alkalmasak arra, hogy szétterítsék azt a levegőt, amit a klímaberendezések hűtenek le az otthonban. Ilyenkor a termosztátot is néhány fokkal magasabbra lehet állítani a klímákon, ami alacsonyabb villanyszámlát eredményez majd.

 

Zárjuk ki a hőséget redőnyökkel és függönyökkel

Ahogy a nyári napsütés betűz a szobákba, hőenergiává alakul át, ami felmelegíti az otthont. A függönyök összehúzásával vagy a redőny leengedésével a napfény nagy részét kizárhatjuk a házból vagy a lakásból. Sokat segít, ha ezeknek világos színe van, ami inkább visszaveri a napfényt a helyett, hogy elnyelné annak energiáját, és továbbítaná azt a szobákba.

 

Használjunk energiatakarékos hálót az ablakon

A sűrű rácsozatú hálók segítenek szétszórni a napfényt, mielőtt az elérné az ablakot, ráadásul a rovarokat is kizárják az otthonból.

 

Zárjuk otthonunkat légmentesen

Próbáljuk meg minél több rést, repedést és nyílást betömíteni otthonunkban. Ezzel megszüntethetjük a kellemetlen huzatot, illetve biztosíthatjuk, mind a lehűtött (nyári), mind pedig a felmelegített (téli) levegő házon belül marad majd.

 

 

Használjuk takarékosan a klímát

Sokan a lehető legkényelmesebb beállítást használják klímájukon. A leghatékonyabb és legtakarékosabb működtetés érdekében azonban érdemes inkább gazdaságosabb beállításokat alkalmazni. Ehhez állítsa klímáját olyan közel a kinti hőmérséklethez, amennyire csak lehetséges. Nyáron legalább 25,5°C használata javasolt, de akár ennél magasabbra is lehet állítani a berendezést, ha nem vagyunk otthon.

 

Szerezzünk egy okos termosztátot

Szintén sokat spórolhatunk a klímán, ha egy okos termosztátra bízzuk rendszerünk működését. Az okos termosztátok az előre beprogramozott időszakokban szabályozzák majd az otthon hőmérsékletét, így nem kell minden nap átállítani őket, amikor az ember felébred, elmegy otthonról, hazaér, lefekszik és így tovább.

 

Tartsuk karban a légszűrőket

A koszos légszűrők csökkentik a klímák hatékonyságát, így a berendezések kénytelenek több energiát használni, hogy elérjék és megtartsák a kívánt hőmérsékletet a szobákban. Cseréljük ki vagy tisztítsuk meg a készülék szűrőit rendszeresen: gyakori használat esetében legalább havonta, vagy még ennél is sűrűbben, ha szőrös háziállatok is vannak az otthonban.

 

Változtassunk napi rutinunkon

A sütők, mosógépek, számítógépek és egyéb elektromos berendezések működés közben mind hőt termelnek. Hogy ezt az extra hőt kompenzálni tudják, a klímáknak sokkal nagyobb erőbedobásra van szükségük, tehát több energiát is fogyasztanak. Ha csak tehetjük, mellőzzük ezek használatát a nap legforróbb időszakaiban.

 

Ültessünk fákat

Terebélyes, sűrű lombozatuknak köszönhetően bizonyos fafajták kellemes árnyékot biztosíthatnak az otthon számára. Persze egy fát ültetni vagy csemeteként telepíteni hosszútávú projekt, de idővel garantáltan kifizetődik majd. Érdemes az otthon keleti és nyugati oldalát „lefedni” néhány fával, illetve azokat a falakat is, amelyeken klímaberendezések találhatók.