Posted on

Az alkoholizmus és a leszokás szó nem nagyon illenek egymáshoz, mondhatni egymásnak kifejezett ellentettjei.

Ha mégis egymás mellé írjuk őket: alkoholizmus leszokás – elgondolkodunk rajta, hogy mit érezhet egy alkoholbeteg, ha ezt látja.

Ilyenkor esetleg egy kicsit bele is látunk a gondolataiba, és lelki szemeink előtt látjuk, ahogy keserűen elmosolyodik – főképp, ha egyedül van. Ha pedig van olyan szerencsés, hogy minden botlása, sokszor vállalhatatlan viselkedése, melyet az alkoholizmus váltott ki – egyszóval mindezek – mellett még mindig ragaszkodik hozzá a családja és a barátai, akkor még van esélye a leszokásra.

Az alkoholizmusról leszokáshoz azért kell hatalmas akaraterő, mert az alkoholizmus egy bizonyos előrehaladott pontján már csak a totális alkoholmegvonás segíthet. Ez azért van, mert az alkoholbeteg az évek során teljesen elveszti a kontrollt az alkohollal szemben, és így számára nem lehetséges már egyáltalán az „egészséges” szintű alkoholfogyasztás, hisz képtelen kontrollálni az alkohol fogyasztását. Az egész életen át tartó, totális alkoholmegvonáshoz pedig hatalmas akaraterő és segítség szükségeltetik.

Az alkoholistára ráerőltetett absztinenciának – amely lehet a család és a munkahely elvárása – természetesen próbál megfelelni, és nem inni, de ez a számára áldozatként megélt önmegtartóztatás ingerültté, sértődékennyé és nem ritkán agresszívé teszi.

Az addiktológia jelenlegi álláspontja szerint az alkoholisták még akár több éves absztinencia ellenére sem képesek visszanyerni az ivás feletti kontrollt.

Épp ezért elengedhetetlen, hogy megfelelő módon viselkedjünk az alkoholistákkal. Ugyanis számukra csak az a járható út, ha megélhetik a veszteségeiket. Ebbe beletartozik az a magatartásforma is, hogy nem kell sem a mártír szerepét játszanunk a családban, sem a megmentőjét az alkoholistának.

Saját magának kell éreznie azt a felelősséget, ami a kezében van. Természetesen az addiktológiai szakemberek ehhez hatalmas segítséget nyújtanak.

A lényeg, hogy tudassuk vele: van remény, és főképpen lehetőség a felépülésre.

A Felépülők Családi Felépülési Ház 28 napos bentlakásos felépülési programjával megmutatja azt az utat, melyből ki lehet törni az alkoholizmus csapdájából, és ezzel egy új, sokkal teljesebb életet élhetnek az immáron felépülő szenvedélybetegek.